“Τα Αυτιά” Η εφημερίδα τοίχου του Β1

Η Εφημερίδα Τοίχου του Β1 ξεπήδησε από το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα τις δύο πρώτες ενότητες του βιβλίου: «Το σχολείο μου» και «Η Συνοικία μου».

Τα παιδιά τη βάφτισαν  «Τ α   Α υ τ ι ά» και αφιέρωσαν το πρώτο τεύχος στη συνοικία τους, το Κουκάκι και την ευρύτερη περιοχή.  Ασχολήθηκαν με μνημεία της περιοχής, αλλά και κτίρια και υπηρεσίες. Η εφημερίδα έχει διαθεματικό χαρακτήρα και συνδυάζεται και με τις επισκέψεις που έχουν πραγματοποιήσει ή σχεδιάζουν να πραγματοποιήσουν αργότερατα τμήματα της δευτέρας τάξης, όπως η βόλτα στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου με θέμα το φθινόπωρο που πραγματοποίησαν τα παιδιά με τις δασκάλες της τάξης τους. Στην εφημερίδα φιλοξενούνται έργα και των μαθητών του Β2 και θα τη βρείτε στο ισόγειο του παλιού κτιρίου κοντά στην μεσαία έξοδο του σχολείου μας. Μέχρι όμως να επιστρέψουμε στο σχολείο μπορείτε να την απολαύσετε κι εδώ!