Πρόγραμμα Etwinning – Προσωπικά Δεδομένα & Συναισθήματα και συμπεριφορές στο διαδίκτυο

Μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων, προστέθηκε στο πρόγραμμά μας και το 10 ΔΣ Αγίων Θεοδώρων, μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο την παρέα μας.

Κατά το δίμηνο Ιανουαρίου – Φεβρουαρίου:

• Ψηφίσαμε, και τα 4 σχολεία, για το λογότυπο του προγράμματός μας αξιοποιώντας το εργαλείο Mentimeter. Επιλέχθηκε το έργο της Άρτεμις από το τμήμα Β2 του σχολείου μας (τη ζωγραφιά της μπορείτε να τη δείτε στο άρθρο).
  • Ασχοληθήκαμε με το επίκαιρο θέμα των προσωπικών δεδομένων. Διαβάσαμε το βιβλίο “Ο διάσημος φίλος του @Παπάκη”, συζητήσαμε και φτιάξαμε ένα ηλεκτρονικό κουίζ που εξασκεί τα παιδιά στο ποιες πληροφορίες μπορούν να μοιράζονται στο διαδίκτυο με ασφάλεια. Μπορείτε να δείτε το κουίζ εδώ.
  • Ασχοληθήκαμε με το ευαίσθητο θέμα των συναισθημάτων και των σωστών συμπεριφορών στο διαδίκτυο. Διαβάσαμε το βιβλίο “Η μεγάλη απόφαση του @Παπάκη”, προβληματιστήκαμε για τη στάση που πρέπει να υιοθετούμε σε διάφορες δύσκολες καταστάσεις στο διαδίκτυο και φτιάξαμε ένα διαφορετικό ηλεκτρονικό κουίζ που μπορείτε να δείτε εδώ.

Καλή μας συνέχεια!