Απολεσθέντα

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα θέμα που παρατηρείται συχνά στο σχολείο. Καθημερινά, πολλοί μαθητές ξεχνούν προσωπικά τους αντικείμενα στις αίθουσες ή στους χώρους του σχολείου. Είναι σημαντικό να ενθαρρύνουμε τα παιδιά να αναπτύξουν αίσθημα υπευθυνότητας για τα πράγματά τους, ειδικά στις μικρές ηλικίες. Συνεργαζόμενοι, μπορούμε να τους βοηθήσουμε να μάθουν την αξία της οργάνωσης και της προσοχής στα προσωπικά τους αντικείμενα. Ας προσπαθήσουμε μαζί να διδάξουμε και να ενισχύσουμε αυτή τη σημαντική δεξιότητα στα παιδιά μας.

Ενδεικτικά, αναρτούμε φωτογραφίες ρούχων που βρίσκονται στους χώρους του σχολείου, χωρίς να έχουν αναζητηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, παρά τις συνεχόμενες υπενθυμίσεις.