Ψάχνοντας στα αρχεία του σχολείου μας!

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και της ενότητας «ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ» , μάθαμε για τον αρχιτέκτονα του σχολείου μας Πάτροκλο Καραντινό, παρατηρήσαμε και συζητήσαμε για τον τρόπο κατασκευής και τα υλικά του, ξεναγηθήκαμε στις αίθουσες, στα γραφεία, στο χημείο, τη βιβλιοθήκη, την αίθουσα εκδηλώσεων και ηλεκτρονικών υπολογιστών, στην ταράτσα αλλά και στην αποθήκη. Στη συνέχεια ανοίξαμε τα αρχεία του σχολείου που ξεκινούν από το 1895 και τα μελετήσαμε.

Οι εντυπώσεις μας από τα αρχεία του σχολείου:

Διαβάσαμε για τους βαθμούς των μαμάδων και των μπαμπάδων των συμμαθητών μου. Σε ένα αρχείο ένα παιδάκι είχε βαθμούς μόνο 1 και 2. Πολύ παλιά το άριστα ήταν το 6.
ΟΡΕΣΤΗΣ ΒΟΝΔΙΚΑΚΗΣ

Ένας μαθητής τα είχε όλα Α με τόνο! Ένας άλλος είχε μόνο 9 σε όλα.
ΑΘΗΝΑ ΣΚΟΥΡΑ

Εγώ σήμερα είδα τους βαθμούς του μπαμπά μου!
ΝΕΦΕΛΗ ΦΡΑΓΚΟΥ

Όλοι διαβάσαμε κάτι στα αρχεία που είχε πολύ ενδιαφέρον.
ΚΑΙΤΗ ΑΓΓΕΛΙΔΑΚΗ

Ένα παιδί της τάξης μας, μας είπε ένα τραγουδάκι κοροϊδευτικό που είχαν βγάλει τα παιδιά του 119ου για τα παιδιά του 70ου όταν έκαναν αθλήματα.
ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Οι περισσότεροι μαθητές έπαιρναν καλούς βαθμούς. Αν όμως δεν έπαιρναν έμεναν στην ίδια τάξη.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥ

Είδαμε βαθμούς 4,5,6,7,8,9 και 10. Διαβάσαμε ονόματα παλιών μαθητών.
ΣΕΜΕΛΗ ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΠΟΥΛΟΥ

Στα αρχεία βρήκα τον μπαμπά μου και όλοι του οι βαθμοί ήταν 10 σε όλα τα μαθήματα.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΡΑΔΑΙΟΣ

Στα αρχεία βρήκα έναν μαθητή που στην Πρώτη δημοτικού ήταν 10 χρονών. Οι βαθμοί του ήταν 3 και 5 παντού γι αυτό έμεινε στην ίδια τάξη.
ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ

Στην Πρώτη δημοτικού πήγαιναν παιδιά ακόμα και 10 χρονών γιατί τότε μόλις είχε τελειώσει ο πόλεμος.
ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Είδα στα αρχεία την υπογραφή του Θείου μου που ήταν διευθυντής στο σχολείο μας.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ

Σήμερα διαβάσαμε σε αυτά τα βιβλία πολλά ονόματα παιδιών και είδαμε τους βαθμούς τους.
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΛΙΤΤΗ

Στα αρχεία βρήκα τη μητέρα μου. Είχε πάρει Α, στην Πέμπτη δημοτικού 9 και στην Έκτη 10. Οι μαθητές τότε ήταν πολύ ήσυχοι.
ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ ΜΑΡΟΥΛΗ

Δεν το ήξερα ότι τα παιδιά τότε πήγαινα πρώτη φορά σχολείο στα 7, στα 10 ή και παραπάνω.
ΚΥΡΑ ΑΓΑΡΤΖΙΔΗ

Βρήκα και τον παππού μου και τον μπαμπά μου. Μου άρεσε που ο μπαμπάς μου έπαιρνε πάντα Άριστα. Μου έμαθε κι ένα τραγούδι που είχε πολλή πλάκα και το έβγαλαν τα παιδιά του 119ου.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΙΤΣΙΛΗΣ

Τας παιδιά τότε αν έπαιρναν από 4 και κάτω έμεναν στην ίδια τάξη. Εκείνα τα χρόνια τα πράγματα ήταν δύσκολα.
ΦΑΝΗ ΓΚΟΥΓΚΟΥΝΤΟΥΔΗ

Τα παιδιά τότε διάβαζαν πολύ και τα πιο πολλά έπαιρναν καλούς βαθμούς.
ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ