Με ένα αερόστατο πετάω και φωνάζω: Καθαροί ζούμε στο σχολείο!

Την Τρίτη 4/6/2019, αναβιώσαμε στην αυλή του σχολείου μας ένα όμορφο πασχαλινό έθιμο του Λεωνιδίου! Πετάξαμε ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ!!!

Με την ευκαιρία, “ανεβάσαμε”και το σύνθημά μας “ΚΑΘΑΡΟΙ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”, στο πλαίσιο του ομώνυμου εκπαιδευτικής δράσης που εφαρμόζουμε με τη συνεργασία της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού (ΕΛΛΕΤ), στο πλαίσιο της φιλοσοφίας του προγράμματος «Ελληνικό Αειφόρο Σχολείο».

Σκοπός μας είναι, σε συνδυασμό με τα προγράμματα Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας, να μάθουν οι πολίτες του αύριο να προστατεύουν τον εαυτό τους αλλά παράλληλα να αποκτήσουν την συνειδητοποίηση ότι ο άνθρωπος είναι μέρος του περιβάλλοντος και ότι ο σεβασμός απέναντι σε αυτό αποτελεί κυρίαρχο παράγοντα της διαβίωσής του!