Ενημερωτικό Υλικό και Γραμμές Υποστήριξης

Σας παραθέτουμε παρακάτω χρήσιμους συνδέσμους για τις μέρες αυτές που μένουμε σπίτι από την ψυχολόγο του σχολείου μας κ.Νίκη Γεωργακάκου.

• Ενημερωτικό υλικό για την ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών και των οικογενειών τους κατά την παραμονή στο σπίτι, από το Εργαστήρι Σχολικής Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ “Μένουμε Σπίτι Συνδε-δεμένοι” .
  • Link για τις τηλεφωνικές γραμμές ψυχοκοινωνικής υποστήριξης που οργανώθηκαν από την Α’ Ψυχιατρική Κλινική του ΕΚΠΑ και την Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία. Το link για την τηλεφωνική γραμμή του ΕΚΠΑ παραπέμπει σε ένα site που παρέχει επιπλέον ενημερωτικό υλικό για την ψυχική ανθεκτικότητα κατά την παραμονή στο σπίτι.
  • Πληροφορίες για περαιτέρω τηλεφωνικές γραμμές για παιδιά και ενήλικες.

• Ένα διαδραστικό παραμύθι που θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν οι γονείς για να μιλήσουν στα παιδιά για ό,τι συμβαίνει τον τελευταίο καιρό. Το παραμύθι είναι περισσότερο για τους μικρούς μας μαθητές. Επίσης, στο λινκ υπάρχει μεταφρασμένο σε πολλές γλώσσες οπότε μπορεί να μοιραστεί και σε οικογένειες των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι τα Ελληνικά.
παραμύθι COVID menoumespitisyndedemenoi--psichologiki-stirixi-gia-oikogeneies