Και φέτος συμμετέχουμε στην Ώρα Κώδικα!

Η Ώρα του Κώδικα ξεκίνησε ως εισαγωγή μιας ώρας μαθήματος στην επιστήμη των υπολογιστών, σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει την έννοια του προγραμματισμού (κώδικα), να δείξει ότι ο καθένας μπορεί να μάθει τα βασικά και να διευρύνει τη συμμετοχή στον τομέα της πληροφορικής. Από τότε έχει γίνει μια παγκόσμια προσπάθεια να τιμήσει την επιστήμη των υπολογιστών, ξεκινώντας με δραστηριότητες κωδικοποίησης μιας ώρας, αλλά και επεκτείνοντας όλες τις προσπάθειες της κοινότητας υπολογιστών.

Ο στόχος της Ώρας του Κώδικα δεν είναι να διδάξει οποιονδήποτε πώς να γίνει ειδικός επιστήμονας υπολογιστών μέσα σε μία ώρα. Μια ώρα είναι αρκετή μόνο για να μάθει κανείς ότι η επιστήμη των υπολογιστών είναι διασκεδαστική και δημιουργική, ότι είναι προσιτή σε όλες τις ηλικίες, για όλους τους μαθητές, ανεξάρτητα από την προηγούμενη εμπειρία του. Κάθε μαθητής/ήτρια πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών, η οποία βοηθά να καλλιεργηθούν δεξιότητες επίλυσης, προβλημάτων, λογικής και δημιουργικότητας.

Και φέτος στο 70ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών συμμετείχαμε με την Γ’, Δ’ και Ε’ τάξη.

Χάρτης συμμετοχών για το 2019