Επίσκεψη στο μουσείο Λαλαούνη!!!!

Την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου πήγα με το υπόλοιπο Δ’1 και Δ’2 στο μουσείο Λαλαούνη απέναντι από το σχολείο μας.

Εκεί μας υποδέχτηκε ένας υπάλληλος του μουσείου και μας έδειξε πως φτιάχνουν όλα αυτά τα κοσμήματα. Πρώτα μας είπε πως φτιάχνουν μια πλάκα χαλκού δηλαδή καίνε μπιλάκια χαλκού και γίνεται ρευστός και αμέσως το βάζουν σε ένα καλούπι και τον αφήνουν να κρυώσει. Αφού κρυώσει τον βγάζουν από το καλούπι και τον βάζουν στον κύλινδρο για να γίνει λεπτός. Μετά μας έδειξαν πως κάνουν σχήματα.

Έπειτα ανεβήκαμε στον επάνω όροφο και μας είπε ο κύριος Bύρωνας ότι ο Ερρίκος Σλήμαν πήγε στην Τουρκία και ανακάλυψε την Τροία. Πάντα έσκαβε βράδυ. Ένα βράδυ βρήκε τον θησαυρό του Πριάμου. Τον πήρε μαζί του και ήρθε στην Ελλάδα. Μετά πήγε να τον παραδώσει στο κράτος και ζήτησε να του δώσουν την άδεια για να κάνει ανασκαφές στις Μυκήνες. Το κράτος τον άφησε να κάνει τις ανασκαφές αλλά δεν του πήρε τον θησαυρό. Ο Σλήμαν για να μην του κλέψουν τον θησαυρό τον μοίρασε σε φίλους. Λίγο πριν πεθάνει πήρε τον θησαυρό και τον πήγε σε ένα μουσείο στο Βερολίνο. Όταν έγινε ο δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος έκλεψαν τον θησαυρό. (Μετά ο κύριος μας εξήγησε πως συνδέεται με αυτό ο Ηλίας Λαλαούνης). Μια μέρα που είχε πάει να επιβλέψει τα κοσμηματοπωλείο στο Παρίσι, μπήκε σε ένα παλαιοπωλείο και είδε το ημερολόγιο του Ερρίκου Σλήμαν. Το αγόρασε και άρχισε να το διαβάζει. Επειδή στο ημερολόγιο του Ερρίκου ήταν ζωγραφισμένα τα χρυσαφικά του Πριάμου, ο Ηλίας Λαλαούνης έφτιαξε κοσμήματα εμπνευσμένα από αυτά. Ύστερα από πολλά χρόνια βρήκαν τον θησαυρό και τον πήγαν σε ένα μουσείο στην Ρωσία. Έτσι τέλειωσε η ξενάγηση μας και γυρίσαμε στο σχολείο.

Μου άρεσε η ξενάγηση αλλά θα ήθελα να βλέπαμε περισσότερα εκθέματα.

ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΚΟΚΚΑΛΗ