9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

«ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ»

Στόχος η ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 30 Σεπτεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με σύνθημα για το έτος 2022: «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» Στις αθλητικές δραστηριότητες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες.

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων:

Την 2η και 3η ώρα, του ωρολογίου προγράμματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, χωρισμένοι σε μεικτές ομάδες και από τις τρεις τάξεις, έλαβαν μέρος σε αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης,χειροσφαίρισης και αντιπτέρισης.
Την 4η και 5η ώρα, οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης, αρχικά έλαβαν μέρος σε σκυταλοδρομίες και κατόπιν σε παιχνίδια ατομικά και ομαδικά.

Μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης έπαιξαν και τα «αδέρφια τους», οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης.

Ήταν μία ευκαιρία, για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να παίξουν, να εκτονωθούν και να διασκεδάσουν, μέσα από τον αθλητισμό,  στο σχολείο τους.