Σχέδιο δράσης: «Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό». Μια συνεργασία με το 27ο Νηπιαγωγείο Αθηνών

Οι μαθητές και μαθήτριες του 27ου Νηπιαγωγείου Αθηνών και οι μαθητές, μαθήτριες της Α και Β τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα με θέμα τη μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό! Για το σκοπό αυτό οργανώθηκαν από νηπιαγωγούς και δασκάλες οι παρακάτω δράσεις:

Παιχνίδια γνωριμίας των νηπίων με τα παιδιά της Α Δημοτικού στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου.

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου φιλοξενήθηκαν από τα παιδιά της Α και Β Δημοτικού. Ρώτησαν για τα θέματα που τα προβληματίζουν: αν έχουν παιχνίδια στην τάξη, αν είναι αυστηρή η δασκάλα τους, πόσα διαλείμματα κάνουν, τι τα δυσκόλεψε περισσότερο στην αρχή της χρονιάς…

Συζήτησαν για τα μαθήματα που γίνονται στο δημοτικό. Βρήκανε και τα κοινά: όπως Εικαστικά!!!!

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου παρακολούθησαν μαθήματα στο Α2 και Β1!

Μετά τις επισκέψεις τα νηπιαγωγάκια έφτιαξαν ένα βιβλίο με θέμα τα μαθήματα της τάξης και το πρόσφεραν ως δώρο φιλίας!

Τα παιδιά των δύο τμημάτων του Νηπιαγωγείου, μαζί με τα παιδιά των δύο τμημάτων της Α΄ Δημοτικού, παρακολούθησαν την παράσταση του θεάτρου σκιών «Οι καλοκαιρινές διακοπές του Καραγκιόζη». Στο τέλος, όλα μαζί τα παιδιά τραγούδησαν το «Γίνε μαζί μου παιδί», με την καθοδήγηση της μουσικού μας.

Λίγο πριν χωριστούν έδωσαν την υπόσχεση ότι μετά τις δικές τους ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ θα συναντηθούν στο σχολείο ως Α και Β τάξη Δημοτικού!!!!!!