Επιμόρφωση στη Μη βίαιη επικοινωνία με τη μέθοδο της NDI σε συνεργασία με τους Ηumanlinks -Ανθρώπινοι Σύνδεσμοι

Σε συνεργασία με το 49ο ΔΣ Αθηνών, ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας παρακολουθήσαμε σεμινάριο με θέμα «Μη βίαιη επικοινωνία με τη μέθοδο της NDI»,  διάρκειας 25 ωρών, που διοργάνωσαν οι «Ηumanlinks – Ανθρώπινοι Σύνδεσμοι» με συντονιστές τον Γιώργο Κράλλη (Πρόεδρο & Συντονιστή των Ηumanlinks – Ανθρώπινοι Σύνδεσμοι) και η Λένα Κούτσικα (Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών προγραμμάτων).

Η επιμόρφωση αυτή έγινε σε συνέχεια βιωματικών συναντήσεων ενδυνάμωσης εκπαιδευτικών και διαχείρισης σχέσεων με τη μέθοδο N.D.I. που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας από τον Γενάρη 2018 έως και τον Μάιο 2022 (διάρκειας 120 ωρών) με συντονιστές, επίσης, τον Γιώργο Κράλλη και τη Λένα Κούτσικα.

Η επιμορφωτική εμπειρία ήταν πολύ σημαντική, τόσο ως προς την αλληλεπίδραση μεταξύ των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών, όσο και ως προς τις δυνατότητες και εφαρμογές της μεθόδου στη σχολική πραγματικότητα.

Ευχαριστούμε από καρδιάς το Γιώργο και τη Λένα, όπως και τις συναδέλφισσες από το 49ο ΔΣ Αθηνών για το όμορφο ταξίδι!!!!!

Περισσότερα για τη μέθοδο, μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω

H ιστορία και οι αρχές της