Σώζουμε το βασιλιά – Ένα παραμύθι από το Α2

Στα εργαστήρια Δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του Κύκλου ΕΥ ΖΗΝ επιλέξαμε για το πρώτο τρίμηνο το ερευνητικό θέμα “Εγώ και οι συμμαθητές μου συμμαθήτριές μου” όπου διερευνήθηκαν οι έννοιες της οικογένειας, του εαυτού και του άλλου με στόχο την αβίαστη και δημιουργική ενσωμάτωση στη σχολική ομάδα των συνομηλίκων. Τα παιδιά προσέγγισαν τα θέματα των οικογενειακών και φιλικών δεσμών, των ορίων στην οικογένεια και το σχολείο, της ομάδας και της ενδυνάμωσης του ατόμου μέσα από αυτήν. Τις πρώτες εβδομάδες του σχολείου, στο στάδιο της γνωριμίας των μελών της σχολικής ομάδας, τα παιδιά επέλεξαν για το τμήμα τους την ονομασία “Γρήγοροι σαν Αστραπή” κι έγραψαν όλοι μαζί ένα παραμύθι με τη μέθοδο της “αυτόματης γραφής” όπου κάθε παιδί έπαιρνε το λόγο κι αποφάσιζε για το πώς θα εξελιχθεί η ιστορία  μετά από ερώτηση της δασκάλας η οποία κατέγραφε την ιστορία. Τα παιδιά στη συνέχεια εικονογράφησαν το παραμύθι. Έδωσαν μόνοι τους τον τίτλο “Σώζουμε το Βασιλιά” κι έξι μήνες αργότερα, ενώ τα παιδιά έχουν πια κατακτήσει τους μηχανισμούς ανάγνωσης και γραφής έγινε και η ηχογράφηση των παιδιών να διαβάζουν μόνα τους το παραμύθι.
Απολαύστε το!

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο: https://drive.google.com/file/d/169rA7qucIpUy1Fx_2UY2EUe9CxkuLA7L/view.