Επίσκεψη στην Ακρόπολη με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας Μνημείων!

Την  Τετάρτη 17 Απριλίου, παραμονή της Διεθνούς Ημέρας Μνημείων, τα τμήματα Δ1 και Δ2  επισκέφτηκαν την Ακρόπολη και ενημερώθηκαν από τους αρχαιολόγους για το μνημείο της Ακρόπολης και τη σημασία του ως Μνημείου Παγκόσμιας Κληρονομιάς στον κατάλογο της UNESCO. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν  την κ. Υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού και να συζητήσουν μαζί της για τα μνημεία αλλά και τη μνήμη, για την αρχαία πολιτιστική κληρονομιά αλλά και τη νεότερη, για την Παναγία των Παρισίων, για την Unesco. Μας υποσχέθηκε να επισκεφθεί το σχολείο μας για να κουβεντιάσουμε πιο ήσυχα πολλές από τις απορίες μας: πότε θα τελειώσουν τα έργα του Παρθενώνα, πόσες ώρες εργάζεται καθημερινά  μια υπουργός Πολιτισμού και με ποια ακριβώς θέματα ασχολείται.