Ανακοίνωση σχετικά με αρχές διαχείρισης ύποπτων περιστατικών λοίμωξης covid-19 σε σχολικές μονάδες

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Με την έναρξη του σχολικού έτους άρχισαν και οι ιώσεις. Στο σχολείο μας κάνουμε ότι είναι δυνατόν να εφαρμόσουμε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Παρόλα αυτά, αυτό είναι αδύνατο χωρίς τη δική σας βοήθεια και συνεργασία σε σχέση με την υπεύθυνη αντιμετώπιση των περιπτώσεων εκείνων που το παιδί σας εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19.

Για το σκοπό αυτό παραθέτουμε αποσπάσματα από τις σχετικές οδηγίες:

Διαχείριση παιδιού:

• Εάν ένας μαθητής εμφανίσει έστω και ήπια συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID- 19 όταν είναι στο σχολείο, απομονώνεται σε προκαθορισμένο χώρο του σχολείου και ειδοποιείται η  οικογένεια για την άμεση παραλαβή του παιδιού,
  • Εάν ένας μαθητής εμφανίσει έστω και ήπια συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID- 19 εκτός του χώρου του σχολείου, παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται το σχολείο με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων.
  • Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων και εφόσον, σύμφωνα με την κρίση του θεράποντος ιατρού, το παιδί χαρακτηριστεί ως ύποπτο για λοίμωξη COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση, θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα μοριακό διαγνωστικό τεστ.
  • Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον (εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο), σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ το σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του (https://eody.gov.gr/neos-koronoios-covid-19-odigies-gia-frontida- ypoptoy-kroysmatos-sto-spiti/).
  • Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι αρνητικό, το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24 ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικών) και την ύφεση των συμπτωμάτων του.

Συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19

Τα συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 στα παιδιά είναι:

• πυρετός
  • βήχας

Άλλα συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν είναι:

• δυσκολία στην αναπνοή, δύσπνοια
  • μυαλγίες
  • ρίγος
  • πονοκέφαλος
  • καταβολή δυνάμεων
  • δυσκαταποσία
  • απώλεια γεύσης ή/και οσμής
  • ναυτία / έμετος
  • κοιλιακός πόνος, διαρροϊκές κενώσεις

Όπως είναι φανερό, χρειάζεται στενή συνεργασία με τον παιδίατρό σας για να προφυλάξουμε το σχολικό περιβάλλον, αλλά και το ευρύτερο οικογενειακό και κοινωνικό μας περιβάλλον.

Επιπλέον, θα θέλαμε να παρακαλέσουμε κατά την αποχώρηση των παιδιών από το σχολείο και κατά την παραμονή σας στο πεζόδρομο να κρατάτε τις αποστάσεις και κυρίως να φοράτε μάσκα.

Είναι η καλύτερη επιβράβευση των παιδιών σας για τη σπουδαία προσπάθεια που κάνουν καθημερινά να προσαρμοστούν και να εργαστούν στις δύσκολες και πρωτόγνωρες αυτές συνθήκες.

Από το Σύλλογο Διδασκόντων