Αγαπώ τα Γερμανικά!! Εσύ;

Μέσω της διδασκαλίας των Γερμανικών οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης έχουν την δυνατότητα όχι μόνο να μάθουν μια δεύτερη ξένη γλώσσα, αλλά και να γνωρίσουν τον πολιτισμό της Γερμανίας. Μαθαίνοντας επομένως οι μαθητές Γερμανικά, έρχονται άμεσα σε επαφή με την κουλτούρα κι έτσι διευρύνουν τους ορίζοντές τους. Στην προκειμένη περίπτωση οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης επέλεξαν με τη δημιουργία τους και το μότο τους “Ich liebe Deutsch! Und du?/Αγαπώ τα Γερμανικά! Εσύ;” να περάσουν το μήνυμα της αποδοχής της ιδιαιτερότητας του «Άλλου». «Αγαπώ» σημαίνει μαθαίνω να σέβομαι, να εξερευνώ το «διαφορετικό» και όχι να το φοβάμαι. Αποδεχόμενος το «διαφορετικό», είμαι σε θέση να γνωρίσω καλύτερα την κουλτούρα μιας ξένης χώρας. Στο μάθημα των Γερμανικών αυτό συνεπάγεται να ανακαλύψουν σπουδαίους επιστήμονες, ανθρώπους των γραμμάτων και της μουσικής, όπως ο Einstein, Goethe, Beethoven, Scorpions και άλλους. Είναι επίσης σε θέση οι μαθητές να αναγνωρίσουν «προϊόντα» από την Γερμανία, τα οποία χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα τους. Μεταξύ αυτών έγιναν αναφορές σε μάρκες αυτοκινήτων, αθλητικών ειδών και τεχνολογίας, μπύρας και πολλών άλλων.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Μαρίνα Κανατσούλη